מעבר משכירה לעצמאית. כמעט שנתיים. כמעט חופשת לידה. 12 דברים שלמדתי על עצמי עד כה:

1. למדתי להתמיד. פשוט להתמיד.

פשוט להמשיך לעשות. אני רואה אנשים מסביבי שנראה שהם מפסיקים באמצע. הם רק התנסו, הם רק התחילו. למה אתם עוצרים? אני מבינה את זה מאד. מאט אומר שזה מה שעשיתי עם הנדל"ן. אבל ברגע שהחלטתי שאני בונה עסק מהמקצוע שלי- אני לא מתכוונת לפרוש כל כך מהר!

2. למדתי תמיד להיות בלמידה של משהו חדש.

בשנה האחרונה למדתי איך לפתח עסק כמו שצריך אצל Liron Mor Gil, ולמדתי תחום מרתק שהולך להעיף את העבודה שלי עם לקוחות האימון לרמות אחרות- וזה התמקדות, עם יפעת פרס. למידה זה אחד הדברים שפשוט עושים לי היי מטורף- משהו שאני מצפה לו, וכשהרגשתי דכדוך של תחילת הריון- נרשמתי לקורס המדהים של יפעת (התמקדות זה כלי מטורף לכל מטפל/ מאמן).

3. למדתי להציב מטרות קטנות ולהגשים אותן. האם אני יכולה להציב מטרות גדולות יותר ולהגשים?

כששואלים אותי איך הולך, אני אומרת: זרעתי זרעים, ראיתי ניצנים, ועוד לא קטפתי את הפירות. זה נכון. אני מרגישה שנתתי הרבה ערך ללקוחות שלי, ושיניתי דברים מהותיים בתפיסה העצמית העסקית שלי: ממקום של מאמנת שנותנת מענה, עברתי למקום שאני יוצרת מוצרים. השנה העברתי 4 סדנאות "לדחוף את הפרה" (שמלמד את הצעדים שלי לצאת מתקיעות), קורס אחד "הסל הפנימי" (שמלמד איך למצוא מבפנים את אבני הדרך עבור הצעד הבא שלך), ו"סדנת Vision Board" (ליצור את לוח החזון של העתיד שלך). לימדתי גם שני קורסים באימון אישי ופסיכולוגיה- במכללת אמונה ובתיכון פלך.
האם אני יכולה להעביר הרצאה ל- 50 נשים?
האם אני יכולה להעביר קורס אונליין?
אם לא הייתי עושה את הצעדים האלה, בטח שלא יכולתי לעשות את הצעדים הבאים.

4. למדתי לשים פוקוס.

בתקופת טרום השינוי שלי, התעניינתי בתחומים רבים, והיה נדמה שכמעט כל יום יש לי הבלח יזמי אחר. אני ומאט למדנו ועשינו (!) השקעות נדל"ן, התעניינתי בשיווק שותפים (הייתי מנויה לאדם טל), ואפילו סחבתי את גיסי לסדנה על נדל"ן ביוטיוב (Gabi Arnovitz, סליחה!). עד שהבנתי שני דברים: אחד- לשים את הפוקוס על משהו אחד ולהתמקד בו.
שניים- לשים את הפוקוס עלי! על המקצוע שלי, שהיא הכי קרובה למהות שלי. אני אוהבת להיות מאמנת אישית (וגם פסיכולוגית!). אני אוהבת ללוות אנשים בתהליכי הצמיחה שלהם. אני אוהבת ללמד! למדתי לשים את עצמי, את המהות שלי, ואת מה שאני הכי אוהבת לעשות בפרונט! ואני מתרגשת להמשיך ולהתפתח בזה.
**זה ש"טיילתי" אפשר לי לחזור בכוחות מחודשים לעשייה המרכזית שלי, ולכן זה היה שלב נחוץ עבורי.

5. למדתי לבנות את הלייפסטייל שאני רוצה.

כשעזבתי את השירות הפסיכולוגי, רציתי שתהיה לי היכולת ללכת ליוגה פעמיים בשבוע בבקרים. כשעזבתי, בניתי את החיים החדשים שלי סביב זה. רציתי את היכולת לפתוח את הבוקר עם עצמי, ארוחת בוקר בבית, והיכולת ללכת לשירותים כשהטבע קורא (סליחה על שיתוף היתר). עשיתי את זה. אני כותבת את הסעיף הזה בהסתייגות, כי למרות שזרעתי את הזרעים, אני עוד צריכה שההכנסה שלי תאפשר את צורת החיים החדשה הזו. אני עובדת על זה ואעדכן!

6. למדתי ללכת בדרך של מי שכבר עשתה זאת.

לפעמים לוקח זמן למצוא role model שממש בא לך ללמוד ממנה. אני שמחה שמצאתי את לירון מור- אישה עם סטייל שבונה עסק עם סטייל, ומשתפת את העוקבים שלה בכל שלב מהדרך. גם נקודות השיא, וגם נקודות השפל. בנוסף, למדתי להכיר מקרוב וללמוד מ @yifatperes. יפעת, מטפלת פסיכותרפיה גופנית, לימדה אותי התמקדות. חוץ מהתוכן עצמו שמשדרג את העבודה שלי ברמות (!), למדתי הרבה מהדרך שיפעת עושה דברים- היא צמאה להתפתח, לאתגר את עצמה, להגשים את החלומות שלה. לכן היא יוצאת מהקליניקה והתחילה ללמד. יפעת, תודה שעשית את זה! מתרגשת למורים נוספים שיהיו לי בעתיד!

7. למדתי להגיד לא.

בשנה האחרונה, הייתי צריכה להגדיר עם מי אני עובדת ועם מי לא. לירון מור אמרה לנו בקורס, שככל שאדם למד יותר והתנסה יותר, כך יותר קשה לו לוותר על חלקים מעצמו. אחרי שעזבתי את השפ"ח שמתי בצד אבחונים. והשנה, שמתי בצד ייעוץ הורים. אני אוהבת תהליכי ליווי הורים, ואני חושבת שאני די טובה בזה. אבל זו לא התשוקה המרכזית שלי. השנה התמקדתי- אך ורק בנשים שאוהבות את החיים- ורוצות יותר. זה אומר, שמי שהחיים שלה מפורקים- היא לא בשבילי. אני הכי טובה בללוות נשים לצעד הבא שלהן- כשהן אוהבות את החיים שהן בנו לעצמן. הלקוחות הלא מרוצות שלי השנה- לא הייתי צריכה לקחת אותן. כי הן לא עונות להגדרה הזו- ולא יכולתי לתת להן את המענה הנכון ביותר עבורן.

8. למדתי לקחת אחריות על התהליך, לא על התוצאות.

עולם השיווק מלמד אותך שאנשים "קונים" הבטחה לתוצאות. אבל אני יכולה להציע תהליך, דרך, מערכת יחסים עם לקוחה שמעמיקה את ההבנה שלה אודות עצמה, ומניעה אותה לפעולה- כשהזמן נכון לה. וזה קורה. וזה מדהים לראות, כל פעם מחדש.
אבל בעולם הזה של שיווק בלינג בלינג, אני לא יכולה להבטיח תוצאות. מה שאני רואה מניסיון אישי שלי, זה שככל שההשקעה של מישהי בתהליך מושרשת יותר, כך היא מחויבת כלפי עצמה לתוצאות- ולכן תשלום עבור שירות הוא כל כך חשוב. כשאני השקעתי סכום חמש ספרתי בקורס של לירון מור- אמרתי לעצמי- שזו השקעה בי. לירון מור היא רק הגירוי שיעזור לי להגיע לאן שאני רוצה. וכמו שלמדתי בהתמקדות: trust the process.

9. למדתי שאני צריכה תהליך לתהליך שלי.

אני מלווה נשים בתהליכי צמיחה. אך אני צריכה תהליך לתהליך. אני בונה מבנים, אם תרצו, שיתמכו בשירות שאני נותנת. זה כולל למשל- מערכת דיוור, חיוב דרך אשראי, הנחה למשלמים מראש לתהליך, קביעת יומן אוטומטי, דרך ברורה יותר למעקב אחרי הכנסות והוצאות העסק.

10. למדתי לחבוק סימנים שאני בדרך הנכונה. אבל לא לעשות את ההפך.

כלומר, אני לא אתאים לכל אחד. לא כל אחד יהיה מרוצה מהשירות שאני נותנת. זה בסדר. אבל מי שכן מרוצה- לתת לזה לחדור, כדי שאט אט אתן לביטחון שלי להיבנות, ואוכל להמשיך ולתת עוד ערך ללקוחות שאכן מוכנות לזה. לאחרונה -פגשתי מישהי שאמרה לי- אני עוקבת אחריך ואת השראה. תודה! אני גם אוהבת לפרגן לאנשים- ופעמים רבות אומרת להן אותו דבר.

11. למדתי לתת אמון- FAITH. אמון בעצמי, אמון ביקום.

התקופה האחרונה היתה ממש רכבת הרים. עליות, מורדות, טעויות, הצלחות, הכנסה לא יציבה, תינוק בדרך, בת מצווה בדרך. אני מגייסת אמון בעצמי ובעולם- יחד עם יכולת ללמוד ולהטמיע שינויים- אמון שאני צומחת, שכל ירידה היא לצורך עלייה, ושאני מעורסלת על ידי היקום.

12. למדתי לדבר את מה שאני חווה!!

הרבה אנשים לא רוצים חשיפה. לאחרונה שוחחתי עם מאמנת אישית- אישה מדהימה עם ניסיון חיים עשיר- שמפחדת להעלות סרטונים. (אני מבינה, הייתי שם). זה מבעית לשתף מעמקי נשמתך! אך הסיבה לדבר את מה שאתה מרגיש- היא שאין לדעת מי נמצא שם מהצד השני שצריך לשמוע את מה שיש לך להגיד. לך זו מחשבה או רעיון שנראו נכונים באותו הרגע- להם זה יכול להיות משהו משנה חיים. אני בהחלט הייתי במקום הזה- שמישהו אמר לי משהו בזמן המתאים, שהייתי צריכה לשמוע. אני זוכרת בזמן מלחמת לבנון השנייה, שמאט ושני אחים שלי היו בלבנון. הייתי במצב נוראי. לא הצלחתי לחייך או לאכול. חברה שלי, שאיבדה אחות, אמרה לי: אין דרך להכין את עצמך למוות של מישהו קרוב. אז חבל להיות מבואסים, עד שזה לא קורה. Yael Gastwirt, תודה!
אגב, תמיד היו לי עניינים עם הגרון, ומאז שאני משתפת פוסטים וסרטונים, אין לי את הבעיה הזו יותר!

אני ממש ממש אשמח לשמוע- מה מכל הנקודות האלה דיבר אליכם?

תודה לאמא שלי Lanie Klein המדהימה על הצילום!

מומלצים

עלי

לאה גלבנד, פסיכולוגית חינוכית מומחית ומאמנת אישית, עם ניסיון של תשע שנים (או- עובדת, לומדת ומתפתחת בתחום מאז 2009). אני נשואה ואם לארבעה. ירושלמית מגיל 7, אוהבת יוגה ואוכל בריא, אבל גם עוגות. אוהבת ללמוד כל הזמן, ותמיד מסוקרנת: איך אנשים יוצרים שינוי משמעותי בחיים שלהם? הגעתי לפסיכולוגיה אחרי שקראתי ספרים של ארווין יאלום בילדותי שתיאר כל כך יפה את הקסם שמתרחש בחדר הטיפול, והגעתי לאימון, לאחר תהליך אימון משמעותי שאני עברתי, תהליך שנתן לי בהירות לעשר שנים קדימה.