פוסט ארבעת הבנים

חכם. תם. רשע. ושאינו יודע לשאול.
האם אלו ארבעה בנים?
האם מדובר בציר התפתחותי אישי?*
הרך הנולד- שאינו יודע לשאול.
הילד- תם.
המתבגר (המרדן)- רשע. 
והמבוגר (שרכש תבונה)- חכם.
או: האם יש לנו תחומים שונים בחיים שלנו, שבחלק מהם אנחנו כבר "חכמים", ובחלק אחר אנחנו אפילו לא יודעים לשאול.
איפה אני? במערכות יחסים, בזוגיות, בקריירה, בכסף, בהתפתחות אישית, בהורות, בבריאות.
בתהליכים שלי עם לקוחות, אני נוטה להתחיל היכרות בבחינת גלגל החיים שלו. המתאמן מסתכל על גלגל החיים, ומסמן, לגבי כל תחום חיים, את מידת שביעות הרצון שלו מ 1-10. רואים נקודות חוזק בחיים ונקודות שדורשות התייחסות. אני שואלת: מה מאפשר לך להיות כל כך שבע רצון בתחומים הנ"ל? האם יש משהו ממה שאתה נותן מעצמך בתחומי החוזק שתוכל לאמץ אל תוך התחומים המאתגרים?
הקושי בלתת מעצמך 100% בכל תחום, תמיד:
אני זוכרת תחושה חזקה אחרי שהתחתנתי. השקעתי מאמץ במציאת זוגיות, וכעת התחום הזה יכול לתפוס מעט את הספסל האחורי, בזמן שאני מתמקדת בתחום שדורש יותר מאמץ: תחום הקריירה. (כמובן שלמדתי מאד מהר שתחום הזוגיות לא יכול להישכח בספסל האחורי להרבה זמן). ואחר כך הדבר קרה שוב כשהפכתי לאם: הקריירה קיבלה את הספסל האחורי בשנים בהם למדתי לבנות זהות חדשה והרגלים חדשים, כאמא.
ואני בעצם בהתפתחות ספירלית שכזו, שכל פעם תחום אחד צריך לקבל את מירב המאמצים בשביל לפרוץ דרך חדשה, בעוד אני צריכה לשמר מומנטום בתחומים האחרים. (מזכיר מעט ציפורים במעוף- שכל פעם ציפור אחרת תופסת את ראש החץ, ומפלסת דרך לציפורים האחרות, עד שהיא מתעייפת, ומפנה דרך לציפור אחרת שתוביל).

ועכשיו, לקראת פסח, אני הולכת לאתגר את עצמי, ואת יושבי הסדר שלנו מחר: באיזה תחום בחיים אתם: חכם, רשע, תם ושאינו יודע לשאול.

הנה הניסיון שלי:
חכם- מערכות יחסים. אני מאד שמחה על מערכות היחסים בחיי: מאט, הילדים שלי, אחים שלי, אמא היקרה, משפחה מורחבת. אני גאה להשקיע זמן בסבתא שלי בת ה- 88, כמו גם עם חברים טובים. לא הכל ורוד, כפי שיעיד אבא שלי, והילדים שלי, שאני לא תמיד מקשיבה להם ב- 100%, ואמא שלי- שמחפשת אותי בטלפון ואני לא עונה, אבל אני שמחה על מה שיש!
רשע- המקצוע שלי. יש בי צד שבועט במוסכמה של להיות פסיכולוג "סטנדרטי", מקצוע שנתפס בעיני לפעמים ככבד, ולא הכי עדכני להיום. ויש בי צד שנמשך לזה מאד: לעולם המלא והעשיר הזה, של הבנה בנפש האדם ובדרכים ליצירת שינוי, לאפשור אהבה, לקבלה עצמית. אני רוצה להיות יותר מיומנת, מקצועית, ללמוד עוד, ולהפוך את זה לשלי- ברמה הכי אידיוסינקרטית שאפשרית לי. בהחלט- גיל ההתבגרות.
תם- כסף. מערכת היחסים שלנו עם כסף היא ארוכת שנים. מגיל צעיר יש לנו קונספט של מה זה כסף, והוא מאד אישי! כל אחד צריך לשאול את עצמו: מה זה כסף בשבילי? והתשובות מאד מגוונות. אני רק מתחילה להבין את הכוח שיש למוסד הזה, ליצור משמעות, ליצור אפשרויות, לאפשר מרחבי חופש ובחירה, ולהיות מכפיל של ערכים ותכונות. אני רק לומדת עכשיו לשאול את השאלות הנכונות, להתנסות בצעדים הראשונים בעולם ההשקעות, בהתנהלות. לדעת לעבוד עם כסף בצורה בריאה זה ממש בגרות בעיני.
שאינו יודע לשאול- התפתחות רוחנית. אני קוראת עכשיו ספר שנקרא:
Walking with a Himalayan Master Swami Rama/ Justin O’Brien
זהו ספר זכרונות של ג'סטין אובראיין, תיאולוג נוצרי, שהפך לתלמידו של יוגי בשם סוואמי ראמה, שהגיע לארה"ב בתחילת שנות ה- 70, כדי להביא עקרונות פילוסופיית המזרח לארה"ב. הוא דגל במדיטציה, כדי למצוא את המרכז שלך, והכשיר ולימד את תלמידיו בתחומי פילוסופיה, פסיכולוגיה, יוגה, תזונה, ביופידבק ועוד.
הוא נחקר רבות על ידי הקהילה המדעית בארה"ב והצליח לעשות דברים על- טבעיים עם הגוף שלו, ועם העולם סביבו, כמו למשל: לעצור לכמה שניות את פעילות הלב שלו, להביא חלק מהיד שלו לטמפטורה גבוהה בעוד שחלק אחר מהיד בטמפרטורה נמוכה. הוא השאיר לתלמידו הנאמן תרמוס לתה שמתמלא מעצמו, הוא ידע אם התלמיד שלו לא עושה מדיטציה בשעה שנקבעה, ועוד דברים מופרכים.
פה, אני במקום שאינו יודע לשאול, כי אין לי שפה או חושים להבין את העולם הנסתר. אבל משהו בי אומר- להתקרב. לחקור יותר. לא לפחד לראות את מה שאיני יכולה להבין. אני רוצה להבין: אנרגיה ומודעות.
אני אשמח לשמוע: איפה בחיים אתם חכם, רשע, תם ושאינו יודע לשאול.
חג אביב שמח!
*תודה לקיילה בתי שהביאה את הפרשנות הראשונית הזו מהכיתה.

מומלצים

עלי

לאה גלבנד, פסיכולוגית חינוכית מומחית ומאמנת אישית, עם ניסיון של תשע שנים (או- עובדת, לומדת ומתפתחת בתחום מאז 2009). אני נשואה ואם לארבעה. ירושלמית מגיל 7, אוהבת יוגה ואוכל בריא, אבל גם עוגות. אוהבת ללמוד כל הזמן, ותמיד מסוקרנת: איך אנשים יוצרים שינוי משמעותי בחיים שלהם? הגעתי לפסיכולוגיה אחרי שקראתי ספרים של ארווין יאלום בילדותי שתיאר כל כך יפה את הקסם שמתרחש בחדר הטיפול, והגעתי לאימון, לאחר תהליך אימון משמעותי שאני עברתי, תהליך שנתן לי בהירות לעשר שנים קדימה.